Advertisement
543/543
Target 272

NDA

292

I.N.D.I.A.

234

OTH

17

175/175
Target 88

Andhra Pradesh

BJP

8

CONG

0

YSRCP

11

TDP

135

OTH

21
147/147
Target 74

Odisha

BJP

78

BJD

51

CONG

14

OTH

4
60/60
Target 31

Arunachal Pradesh

BJP+

46

CONG

1

NPP

5

OTH

8
32/32
Target 17

Sikkim

SKM

31

BJP

0

SDF

1

OTH

0

ଲାଇଭ୍ ଅପଡେଟ୍

ପ୍ରମୁଖ ରାଜ୍ୟ

Uttar Pradesh

80/80 Seats

BJP+
36
CONG+
43
OTH
1

Bihar

39/40 Seats

BJP+
29
CONG+
9
OTH
1

Nct Of Delhi

7/7 Seats

BJP
7
CONG+
0
OTH
0

Rajasthan

25/25 Seats

BJP+
14
CONG+
11
OTH
0

Maharashtra

48/48 Seats

BJP+
18
CONG+
29
OTH
1

କିଏ କ'ଣ କହିଲା

ନିର୍ବାଚନମଣ୍ଡଳୀ

Constituency NameCandidate NamePartyStatus
ChikkodiPRIYANKA SATISH JARKIHOLI INC
Won
BelgaumJAGADISH SHETTAR BJP
Won
BagalkotGADDIGOUDAR. PARVATAGOUDA. CHANDANAGOUDA. BJP
Won
BijapurRAMESH JIGAJINAGI BJP
Won
GulbargaRADHAKRISHNA INC
Won
RaichurG. KUMAR NAIK. INC
Won
BidarSAGAR ESHWAR KHANDRE INC
Won
KoppalK. RAJASHEKAR BASAVARAJ HITNAL INC
Won
BellaryE. TUKARAM INC
Won
HaveriBASAVARAJ BOMMAI BJP
Won
DharwadPRALHAD JOSHI BJP
Won
Uttara KannadaVISHWESHWAR HEGDE KAGERI BJP
Won
DavanagereDR. PRABHA MALLIKARJUN INC
Won
ShimogaB.Y.RAGHAVENDRA BJP
Won
Udupi ChikmagalurKOTA SRINIVAS POOJARY BJP
Won
HassanSHREYAS. M. PATEL INC
Won
Dakshina KannadaCAPTAIN BRIJESH CHOWTA BJP
Won
ChitradurgaGOVIND MAKTHAPPA KARJOL BJP
Won
TumkurV. SOMANNA BJP
Won
MandyaH.D. KUMARASWAMY JD(S)
Won
MysoreYADUVEER KRISHNADATTA CHAMARAJA WADIYAR BJP
Won
ChamarajanagarSUNIL BOSE INC
Won
Bangalore RuralDR C N MANJUNATH BJP
Won
Bangalore NorthSHOBHA KARANDLAJE BJP
Won
Bangalore centralP C MOHAN BJP
Won
Bangalore SouthTEJASVI SURYA BJP
Won
ChikkballapurDR.K.SUDHAKAR BJP
Won
KolarM. MALLESH BABU JD(S)
Won
KasaragodRAJMOHAN UNNITHAN INC
Won
KannurK. SUDHAKARAN INC
Won
VadakaraSHAFI PARAMBIL INC
Won
WayanadRAHUL GANDHI INC
Won
KozhikodeM. K. RAGHAVAN INC
Won
MalappuramE.T. MOHAMMED BASHEER IUML
Won
PonnaniDR. M.P ABDUSSAMAD SAMADANI IUML
Won
PalakkadV K SREEKANDAN INC
Won
AlathurK.RADHAKRISHNAN CPI(M)
Won
ThrissurSURESH GOPI BJP
Won
ChalakudyBENNY BEHANAN INC
Won
ErnakulamHIBI EDEN INC
Won
IdukkiADV. DEAN KURIAKOSE INC
Won
KottayamADV K FRANCIS GEORGE KC
Won
AlappuzhaK. C VENUGOPAL INC
Won
MavelikkaraKODIKUNNIL SURESH INC
Won
PathanamthittaANTO ANTONY INC
Won
KollamN K PREMACHANDRAN RSP
Won
AttingalADV ADOOR PRAKASH INC
Won
ThiruvananthapuramSHASHI THAROOR INC
Won
MORENASHIVMANGAL SINGH TOMAR BJP
Won
BHINDSANDHYA RAY BJP
Won
GWALIORBHARAT SINGH KUSHWAH BJP
Won
GUNAJYOTIRADITYA M. SCINDIA BJP
Won
SAGARDR. LATA WANKHEDE BJP
Won
TIKAMGARHDR. VIRENDRA KUMAR BJP
Won
DAMOHRAHUL SINGH LODHI BJP
Won
KHAJURAHOVISHNU DATT SHARMA (V.D.SHARMA) BJP
Won
SATNAGANESH SINGH BJP
Won
REWAJANARDAN MISHRA BJP
Won
SIDHIDR. RAJESH MISHRA BJP
Won
SHAHDOLSMT. HIMADRI SINGH BJP
Won
JABALPURASHISH DUBEY BJP
Won
MANDLAFAGGAN SINGH KULASTE BJP
Won
BALAGHATBHARTI PARDHI BJP
Won
CHHINDWARABUNTY VIVEK SAHUBJP
Won
HOSHANGABADDARSHAN SINGH CHOUDHARY BJP
Won
VIDISHASHIVRAJ SINGH CHOUHAN BJP
Won
BHOPALALOK SHARMA BJP
Won
RAJGARHRODMAL NAGAR BJP
Won
DEWASMAHENDRA SINGH SOLANKY BJP
Won
UJJAINANIL FIROJIYA BJP
Won
MANDSOURSUDHEER GUPTA BJP
Won
RATLAMANITA NAGARSINGH CHOUHAN BJP
Won
DHARSAVITRI THAKUR BJP
Won
INDORESHANKAR LALWANI BJP
Won
KHARGONEGAJENDRA SINGH PATEL BJP
Won
KHANDWAGYANESHWAR PATIL BJP
Won
BETULDURGADAS (D. D.) UIKEY BJP
Won
NandurbarADV GOWAAL KAGADA PADAVI INC
Won
DhuleBACHHAV SHOBHA DINESH INC
Won
JalgaonSMITA UDAY WAGH BJP
Won
RaverKHADSE RAKSHA NIKHIL BJP
Won
BuldhanaJADHAV PRATAPRAO GANPATRAO SS
Won
AkolaANUP SANJAY DHOTRE BJP
Won
AmravatiBALWANT BASWANT WANKHADE INC
Won
WardhaAMAR SHARADRAO KALE NCP-SP
Won
RamtekShyamkumar (Babalu) Daulat Barve INC
Won
NagpurNITIN JAIRAM GADKARI BJP
Won
Bhandara GondiyaDR. PRASHANT YADAORAO PADOLE INC
Won
Gadchiroli - ChimurDR. KIRSAN NAMDEO INC
Won
ChandrapurDHANORKAR PRATIBHA SURESH ALIAS BALUBHAU INC
Won
Yavatmal- WashimSANJAY UTTAMRAO DESHMUKH SS (UBT)
Won
HingoliAASHTIKAR PATIL NAGESH BAPURAO SS (UBT)
Won
NandedCHAVAN VASANTRAO BALWANTRAOCONG
Won
ParbhaniJADHAV SANJAY ( BANDU ) HARIBHAU SS (UBT)
Won
JalnaKALYAN VAIJINATHRAO KALE INC
Won
DindoriBHASKAR MURLIDHAR BHAGARE NCP-SP
Won
NashikRAJABHAU (PARAG) PRAKASH WAJE SS (UBT)
Won
PalgharDR. HEMANT VISHNU SAVARA BJP
Won
BhiwandiBALYA MAMA - SURESH GOPINATH MHATRE NCP-SP
Won
KalyanDR SHRIKANT EKNATH SHINDE SS
Won
ThaneNARESH GANPAT MHASKE SS
Won
Mumbai NorthPIYUSH GOYAL BJP
Won
Mumbai North WestRAVINDRA DATTARAM WAIKAR SS
Won
Mumbai North EastSANJAY DINA PATIL SS (UBT)
Won
Mumbai North CentralGAIKWAD VARSHA EKNATH INC
Won
Mumbai South CentralANIL YESHWANT DESAI SS (UBT)
Won
Mumbai SouthARVIND GANPAT SAWANT SS (UBT)
Won
RaigadTATKARE SUNIL DATTATREY NCP
Won
MavalSHRIRANG APPA CHANDU BARNE SS
Won
PuneMURLIDHAR MOHOL BJP
Won
BaramatiSUPRIYA SULE NCP-SP
Won
ShirurDR. AMOL RAMSING KOLHE NCP-SP
Won
AhmednagarNILESH DNYANDEV LANKE NCP-SP
Won
ShirdiBHAUSAHEB RAJARAM WAKCHAURE SS (UBT)
Won
BeedBAJRANG MANOHAR SONWANE NCP-SP
Won
OsmanabadOMPRAKASH BHUPALSINH ALIAS PAVAN RAJENIMBALKAR SS (UBT)
Won
LaturDR. KALGE SHIVAJI BANDAPPA INC
Won
SolapurPRANITI SUSHILKUMAR SHINDE INC
Won
MadhaMOHITE-PATIL DHAIRYASHEEL RAJSINH NCP-SP
Won
SangliVISHAL (DADA) PRAKASHBAPU PATILInd
Won
SataraSHRIMANT CHH UDAYANRAJE PRATAPSINHAMAHARAJ BHONSLE BJP
Won
Ratnagiri- SindhudurgNARAYAN TATU RANE BJP
Won
KolhapurCHHATRAPATI SHAHU SHAHAJI INC
Won
HatkanangaleDHAIRYASHEEL SAMBHAJIRAO MANE SS
Won
Inner ManipurANGOMCHA BIMOL AKOIJAM INC
Won
Outer ManipurALFRED KANNGAM S ARTHUR INC
Won
Araku (ST)GUMMA THANUJA RANI YSRCP
Won
SrikakulamKINJARAPU RAMMOHAN NAIDU TDP
Won
VizianagaramAPPALANAIDU KALISETTI TDP
Won
VisakhapatnamSRIBHARAT MATHUKUMILI TDP
Won
AnakapalleC.M.RAMESH BJP
Won
KakinadaTANGELLA UDAY SRINIVAS (TEA TIME UDAY) JSP
Won
Amalapuram (SC)G M HARISH (BALAYOGI) TDP
Won
RajahmundryDAGGUBATI PURANDHESHWARI BJP
Won
NarsapuramBHUPATHI RAJU SRINIVASA VARMA (B.J.P.VARMA) BJP
Won
EluruPUTTA MAHESH KUMAR TDP
Won
MachilipatnamBALASHOWRY VALLABHANENI JSP
Won
VijayawadaKESINENI SIVANATH (CHINNI) TDP
Won
GunturDR CHANDRA SEKHAR PEMMASANI TDP
Won
NarsaraopetLAVU SRIKRISHNA DEVARAYALU TDP
Won
Bapatla (SC)KRISHNA PRASAD TENNETI TDP
Won
OngoleMAGUNTA SREENIVASULU REDDY TDP
Won
NandyalDR BYREDDY SHABARI TDP
Won
KurnooluBASTIPATI NAGARAJU PANCHALINGALA TDP
Won
AnanthapurAMBICA G LAKSHMINARAYANA VALMIKI TDP
Won
HindupurB K PARTHASARATHI TDP
Won
KadapaY.S.AVINASH REDDYYSRCP
Won
NellorePRABHAKAR REDDY VEMIREDDY TDP
Won
Thirupathi(SC)GURUMOORTHY MADDILA YSRCP
Won
RajampetP V MIDHUN REDDY YSRCP
Won
Chittoor(SC)DAGGUMALLA PRASADA RAO TDP
Won
ShillongDR. RICKY ANDREW J. SYNGKON VPP
Won
TuraSALENG A SANGMA INC
Won
MIZORAMRICHARD VANLALHMANGAIHA ZPM
Won
NagalandS SUPONGMEREN JAMIR INC
Won
BargarhPRADEEP PUROHIT BJP
Won
SundargarhJUAL ORAM BJP
Won
SambalpurDHARMENDRA PRADHAN BJP
Won
KeonjharANANTA NAYAK BJP
Won
MayurbhanjNABA CHARAN MAJHI BJP
Won
BalasorePRATAP CHANDRA SARANGI BJP
Won
BhadrakAVIMANYU SETHI BJP
Won
JajpurRABINDRA NARAYAN BEHERA BJP
Won
DhenkanalRUDRA NARAYAN PANY BJP
Won
BolangirSANGEETA KUMARI SINGH DEO BJP
Won
KalahandiMALVIKA DEVI BJP
Won
NabarangpurBALABHADRA MAJHI BJP
Won
KandhamalSUKANTA KUMAR PANIGRAHI BJP
Won
CuttackBHARTRUHARI MAHTAB BJP
Won
KendraparaBAIJAYANT PANDA BJP
Won
JagatsinghpurBIBHU PRASAD TARAI BJP
Won
PuriSAMBIT PATRA BJP
Won
BhubaneswarAPARAJITA SARANGIBJP
Won
AskaANITA SUBHADARSHINI BJP
Won
BerhampurDR.PRADEEP KUMAR PANIGRAHYBJP
Won
KoraputSAPTAGIRI SANKAR ULAKA INC
Won
GurdaspurSUKHJINDER SINGH RANDHAWA INC
Won
AmritsarGURJEET SINGH AUJLA INC
Won
Khadoor SahibAMRITPAL SINGHInd
Won
JalandharCHARANJIT SINGH CHANNI INC
Won
HoshiarpurDR. RAJ KUMAR CHABBEWAL AAP
Won
Anandpur SahibMALVINDER SINGH KANG AAP
Won
LudhianaAMRINDER SINGH RAJA WARRING INC
Won
Fatehgarh SahibAMAR SINGH INC
Won
FaridkotSARABJEET SINGH KHALSAInd
Won
FirozpurSHER SINGH GHUBAYA INC
Won
BathindaHARSIMRAT KAUR BADAL SAD
Won
SangrurGURMEET SINGH MEET HAYER AAP
Won
PatialaDR DHARAMVIRA GANDHI INC
Won
GANGANAGARKULDEEP INDORA INC
Won
BIKANERARJUN RAM MEGHWAL BJP
Won
CHURURAHUL KASWANCONG
Won
JHUNJHUNUBRIJENDRA SINGH OLA INC
Won
SIKARAMRARAM CPI(M)
Won
JAIPUR RURALRAO RAJENDRA SINGH BJP
Won
JAIPURMANJU SHARMA BJP
Won
ALWARBHUPENDER YADAV BJP
Won
BHARATPURSANJNA JATAV INC
Won
KARAULI-DHOLPURBHAJAN LAL JATAV INC
Won
DAUSAMURARI LAL MEENA INC
Won
TONK-SAWAI MADHOPURHARISH CHANDRA MEENA INC
Won
AJMERBHAGIRATH CHOUDHARY BJP
Won
NAGAURHANUMAN BENIWAL RLP
Won
PALIP. P. CHAUDHARY BJP
Won
JODHPURGAJENDRA SINGH SHEKHAWAT BJP
Won
BARMERUMMEDA RAM BENIWAL INC
Won
JALORELUMBARAM BJP
Won
UDAIPURMANNA LAL RAWAT BJP
Won
BANSWARARAJ KUMAR ROAT BAP
Won
CHITTORGARHCHANDRA PRAKASH JOSHI BJP
Won
RAJSAMANDMAHIMA KUMARI MEWAR BJP
Won
BHILWARADAMODAR AGARWAL BJP
Won
KOTAOM BIRLA BJP
Won
JHALAWAR-BARANDUSHYANT SINGH BJP
Won
SikkimINDRA HANG SUBBA SKM
Won
TIRUVALLURSasikanth Senthil INC
Won
CHENNAI NORTHDR.KALANIDHI VEERASWAMY DMK
Won
CHENNAI SOUTHT.SUMATHY (ALIAS) THAMIZHACHI THANGAPANDIAN DMK
Won
CHENNAI CENTRALDAYANIDHI MARAN DMK
Won
SRIPERUMBUDURT R BAALUDMK
Won
KANCHEEPURAMSELVAM. G DMK
Won
ARAKKONAMS JAGATHRATCHAKAN DMK
Won
VELLOREDM KATHIR ANAND DMK
Won
KRISHNAGIRIGOPINATH K INC
Won
DHARMAPURIMANI. A. DMK
Won
TIRUVANNAMALAIANNADURAI, C.N. DMK
Won
ARANITHARANIVENTHAN M S DMK
Won
VILUPPURAMRAVIKUMAR. DVCK
Won
KALLAKURICHIMALAIYARASAN D DMK
Won
SALEMSELVAGANAPATHI T M DMK
Won
NAMAKKALMATHESWARAN V S DMK
Won
ERODEK E PRAKASH DMK
Won
TIRUPPURSUBBARAYAN, K. CPI
Won
NILGIRISRAJA A DMK
Won
COIMBATOREGANAPATHY RAJKUMAR P DMK
Won
POLLACHIESWARASAMY K DMK
Won
DINDIGULSACHITHANANTHAM R CPI(M)
Won
KARURJOTHIMANI. S INC
Won
TIRUCHIRAPPALLIDURAI VAIKO MDMK
Won
PERAMBALURARUN NEHRU DMK
Won
CUDDALOREM.K. VISHNUPRASAD INC
Won
CHIDAMBARAMTHIRUMAAVALAVAN THOL VCK
Won
MAYILADUTHURAISUDHA R INC
Won
NAGAPATTINAMSELVARAJ V CPI
Won
THANJAVURMURASOLI S DMK
Won
SIVAGANGAKARTI P CHIDAMBARAM INC
Won
MADURAIVENKATESAN S CPI(M)
Won
THENITHANGA TAMILSELVAN DMK
Won
VIRUDHUNAGARMANICKAM TAGORE B INC
Won
RAMANATHAPURAMNAVASKANI K IUML
Won
THOOTHUKKUDIKANIMOZHI KARUNANIDHIDMK
Won
TENKASIDR RANI SRI KUMAR DMK
Won
TIRUNELVELIROBERT BRUCE C INC
Won
KANNIYAKUMARIVIJAYAKUMAR (Alias) VIJAY VASANTH INC
Won
Tripura WestBIPLAB KUMAR DEB BJP
Won
Tripura EastKRITI DEVI DEBBARMAN BJP
Won
SaharanpurIMRAN MASOOD INC
Won
KairanaIQRA CHOUDHARY SP
Won
MuzaffarnagarHARENDRA SINGH MALIKCONG
Won
BijnorCHANDAN CHAUHAN RLD
Won
NaginaCHANDRASHEKHAR ASP(KR)
Won
MoradabadRUCHI VIRA SP
Won
RampurMOHIBBULLAH SP
Won
SambhalZIA UR REHMAN SP
Won
AmrohaKANWAR SINGH TANWAR BJP
Won
MeerutARUN GOVIL BJP
Won
BaghpatDR RAJKUMAR SANGWAN RLD
Won
GhaziabadATUL GARG BJP
Won
Gautam Buddha NagarDR. MAHESH SHARMA BJP
Won
BulandshahrDR BHOLA SINGH BJP
Won
AligarhSATISH KUMAR GAUTAM BJP
Won
HathrasANOOP PRADHAN BALMIKI BJP
Won
MathuraHEMAMALINI BHARMENDRA DEOLBJP
Won
AgraPROF S P SINGH BAGHEL BJP
Won
Fatehpur SikriRAJKUMAR CHAHAR BJP
Won
FirozabadAKSHAYA YADAV SP
Won
MainpuriDIMPLE YADAV SP
Won
EtahDEVESH SHAKYA SP
Won
BadaunADITYA YADAV SP
Won
AonlaNEERAJ MAURYA SP
Won
BareillyCHHATRA PAL SINGH GANGWAR BJP
Won
PilibhitJITIN PRASADA BJP
Won
ShahjahanpurARUN KUMAR SAGAR BJP
Won
KheriUTKARSH VERMA MADHUR SP
Won
DhaurahraANAND BHADAURIYA SP
Won
SitapurRAKESH RATHOR INC
Won
HardoiJAI PRAKASH BJP
Won
MisrikhASHOK KUMAR RAWAT BJP
Won
UnnaoSWAMI SACHCHIDANAND HARI SAKSHI BJP
Won
MohanlalganjR.K. CHAUDHARY SP
Won
LucknowRAJ NATH SINGH BJP
Won
Rae BareliRAHUL GANDHI INC
Won
AmethiKISHORI LAL INC
Won
SultanpurRAMBHUAL NISHAD SP
Won
PratapgarhSHIV PAL SINGH PATEL (DR. S P SINGH) SP
Won
FarrukhabadMUKESH RAJPUT BJP
Won
EtawahJITENDRA KUMAR DOHARE SP
Won
KannaujAKHILESH YADAV SP
Won
KanpurRAMESH AWASTHI BJP
Won
AkbarpurDEVENDRA SINGH ALIAS BHOLE SINGH BJP
Won
JalaunNARAYAN DAS AHIRWAR SP
Won
JhansiANURAG SHARMA BJP
Won
BandaKRISHNA DEVI SHIVSHANKER PATEL SP
Won
FatehpurNARESH CHANDRA UTTAM PATEL SP
Won
KaushambiPUSHPENDRA SAROJ SP
Won
PhulpurPRAVEEN PATEL BJP
Won
AllahabadUJJWAL RAMAN SINGH INC
Won
BarabankiTANUJ PUNIA INC
Won
FaizabadAWADHESH PRASAD SP
Won
Ambedkar NagarLALJI VERMA SP
Won
BaharaichANAND KUMAR BJP
Won
KaiserganjKARAN BHUSHAN SINGH BJP
Won
ShrawastiRAM SHIROMANI VERMA SP
Won
GondaKIRTIVARDHAN SINGH BJP
Won
DomariyaganjJAGDAMBIKA PAL BJP
Won
BastiRAM PRASAD CHAUDHARY SP
Won
Sant Kabir NagarLAXMIKANT PAPPU NISHAD SP
Won
GorakhpurRAVINDRA SHUKLA ALIAS RAVI KISHAN BJP
Won
Kushi NagarVIJAY KUMAR DUBAY BJP
Won
DeoriaSHASHANK MANI BJP
Won
BansgaonKAMLESH PASWAN BJP
Won
LalganjDAROGA PRASAD SAROJ SP
Won
AzamgarhDHARMENDRA YADAV SP
Won
GhosiRAJEEV RAI SP
Won
SalempurRAMASHANKAR RAJBHAR SP
Won
BalliaSANATAN PANDEY SP
Won
JaunpurBABU SINGH KUSHWAHA SP
Won
MachhlishahrPRIYA SAROJ SP
Won
GhazipurAFZAL ANSARI SP
Won
ChandauliBIRENDRA SINGH SP
Won
VaranasiNARENDRA MODI BJP
Won
BhadohiDR. VINOD KUMAR BIND BJP
Won
MirzapurANUPRIYA PATEL AD(S)
Won
RobertsganjCHHOTELAL SP
Won
Arunachal WestKIREN RIJIJU BJP
Won
Arunachal EastTAPIR GAO BJP
Won
CoochbeharJAGADISH CHANDRA BARMA BASUNIA AITC
Won
AlipurduarsMANOJ TIGGA BJP
Won
JalpaiguriDR JAYANTA KUMAR ROY BJP
Won
DarjeelingRAJU BISTA BJP
Won
RaiganjKARTICK CHANDRA PAUL BJP
Won
BalurghatSUKANTA MAJUMDAR BJP
Won
Maldaha UttarKHAGEN MURMU BJP
Won
Maldaha DakshinISHA KHAN CHOUDHURY INC
Won
JangipurKHALILUR RAHAMANAITC
Won
BaharampurPATHAN YUSUF AITC
Won
MurshidabadABU TAHER KHAN AITC
Won
KrishnanagarMAHUA MOITRAAITC
Won
RanaghatJAGANNATH SARKAR BJP
Won
BangaonSHANTANU THAKUR BJP
Won
BarrackpurPARTHA BHOWMICK AITC
Won
Dum dumSOUGATA RAY AITC
Won
BarasatKAKOLI GHOSH DASTIDAR AITC
Won
BasirhatSK NURUL ISLAM AITC
Won
JoynagarPRATIMA MONDALAITC
Won
MathurapurBAPI HALDAR AITC
Won
Diamond harbourABHISHEK BANERJEE AITC
Won
JadavpurSAYANI GHOSH AITC
Won
Kolkata DakshinMALA ROY AITC
Won
Kolkata UttarBANDYOPADHYAY SUDIP AITC
Won
HowrahPRASUN BANERJEE AITC
Won
UluberiaSAJDA AHMED AITC
Won
SrerampurKALYAN BANERJEE AITC
Won
HooghlyRACHNA BANERJEE AITC
Won
ArambaghBAG MITALI AITC
Won
TamlukABHIJIT GANGOPADHYAY BJP
Won
KanthiADHIKARI SOUMENDU BJP
Won
GhatalADHIKARI DEEPAK (DEV) AITC
Won
JhargramKALIPADA SAREN (KHERWAL) AITC
Won
MedinipurJUNE MALIAH AITC
Won
PuruliaJYOTIRMAY SINGH MAHATO BJP
Won
BankuraARUP CHAKRABORTY AITC
Won
BishnupurKHAN SAUMITRA BJP
Won
Bardhaman PurbaDR. SHARMILA SARKAR AITC
Won
Bardhaman-DurgapurAZAD KIRTI JHA AITC
Won
AsansolSHATRUGHAN PRASAD SINHA AITC
Won
BolpurASIT KUMAR MAL AITC
Won
BirbhumSATABDI ROY AITC
Won
SURGUJACHINTAMANI MAHARAJ BJP
Won
RAIGARHRADHESHYAM RATHIYA BJP
Won
JANJGIR-CHAMPAKAMLESH JANGDE BJP
Won
KORBAJYOTSNA CHARANDAS MAHANT INC
Won
BILASPURTOKHAN SAHU BJP
Won
RAJNANDGAONSANTOSH PANDEY BJP
Won
DURGVIJAY BAGHEL BJP
Won
RAIPURBRIJMOHAN AGRAWAL BJP
Won
MAHASAMUNDROOP KUMARI CHOUDHARY BJP
Won
BASTARMAHESH KASHYAP BJP
Won
KANKERBHOJRAJ NAG BJP
Won
RajmahalVIJAY KUMAR HANSDAK JMM
Won
DumkaNALIN SOREN JMM
Won
GoddaNISHIKANT DUBEY BJP
Won
ChatraKALI CHARAN SINGH BJP
Won
KodarmaANNPURNA DEVI BJP
Won
GiridihCHANDRA PRAKASH CHOUDHARY AJSU
Won
DhanbadDULU MAHATO BJP
Won
RanchiSANJAY SETH BJP
Won
JamshedpurBIDYUT BARAN MAHATO BJP
Won
SinghbhumJOBA MAJHI JMM
Won
KhuntiKALI CHARAN MUNDA INC
Won
LohardagaSUKHDEO BHAGAT INC
Won
PalamauVISHNU DAYAL RAM BJP
Won
HazaribaghMANISH JAISWAL BJP
Won
Tehri GarhwalMALA RAJYA LAKSHMI SHAH BJP
Won
GarhwalANIL BALUNI BJP
Won
AlmoraAJAY TAMTA BJP
Won
Nainital-Udhamsingh NagarAJAY BHATT BJP
Won
HaridwarTRIVENDRA SINGH RAWAT BJP
Won
AdilabadGODAM NAGESH BJP
Won
PeddapalleVAMSI KRISHNA GADDAM INC
Won
KarimnagarBANDI SANJAY KUMAR BJP
Won
NizamabadARVIND DHARMAPURI BJP
Won
ZahirabadSURESH KUMAR SHETKAR INC
Won
MedakMADHAVANENI RAGHUNANDAN RAO BJP
Won
MalkajgiriEATALA RAJENDER BJP
Won
SecunderabadG. KISHAN REDDY BJP
Won
HyderabadASADUDDIN OWAISIAIMIM
Won
ChevellaKONDA VISHWESHWAR REDDY BJP
Won
MahbubnagarARUNA. D. K BJP
Won
NagarkurnoolDR.MALLU RAVI INC
Won
NalgondaKUNDURU RAGHUVEER INC
Won
BhongirCHAMALA KIRAN KUMAR REDDY INC
Won
WarangalKADIYAM KAVYA INC
Won
MahabubabadBALRAM NAIK PORIKA INC
Won
KhammamRAMASAHAYAM RAGHURAM REDDY INC
Won
Andaman & Nicobar IslandsBISHNU PADA RAY BJP
Won
ChandigarhMANISH TEWARI INC
Won
Dadar & Nagar HaveliDELKAR KALABEN MOHANBHAI BJP
Won
Daman & DiuPATEL UMESHBHAI BABUBHAIInd
Won
KarimganjKRIPANATH MALLAH BJP
Won
SilcharPARIMAL SUKLABAIDYA BJP
Won
DiphuAMARSING TISSO BJP
Won
DhubriRAKIBUL HUSSAIN INC
Won
KokrajharJOYANTA BASUMATARY UPPL
Won
BarpetaPHANI BHUSAN CHOUDHURY AGP
Won
GuwahatiBIJULI KALITA MEDHI BJP
Won
KazirangaKAMAKHYA PRASAD TASA BJP
Won
Darrang-UdalguriDILIP SAIKIA BJP
Won
NagaonPRADYUT BORDOLOI INC
Won
SonitpurRANJIT DUTTA BJP
Won
JorhatGAURAV GOGOI INC
Won
DibrugarhSARBANANDA SONOWAL BJP
Won
LakhimpurPRADAN BARUAH BJP
Won
Chandni ChowkPRAVEEN KHANDELWAL BJP
Won
North-East DelhiMANOJ TIWARI BJP
Won
East DelhiHARSH MALHOTRA BJP
Won
New DelhiBANSURI SWARAJ BJP
Won
North-West DelhiYOGENDER CHANDOLIYA BJP
Won
West DelhiKAMALJEET SEHRAWAT BJP
Won
South DelhiRAMVIR SINGH BIDHURI BJP
Won
LakshadweepMUHAMMED HAMDULLAH SAYEED INC
Won
PUDUCHERRYVE VAITHILINGAM INC
Won
Valmiki NagarSUNIL KUMAR JD(U)
Won
Paschim ChamparanDR.SANJAY JAISWAL BJP
Won
Purvi ChamparanRADHA MOHAN SINGH BJP
Won
SheoharLOVELY ANAND JD(U)
Won
SitamarhiDEVESH CHANDRA THAKUR JD(U)
Won
MadhubaniASHOK KUMAR YADAV BJP
Won
JhanjharpurRAMPRIT MANDAL JD(U)
Won
SupaulDILESHWAR KAMAIT JD(U)
Won
ArariaPRADEEP KUMAR SINGH BJP
Won
KishanganjMOHAMMAD JAWED INC
Won
KatiharTARIQ ANWAR INC
Won
PurniaRAJESH RANJAN ALIAS PAPPU YADAVInd
Won
MadhepuraDINESH CHANDRA YADAV JD(U)
Won
DarbhangaGOPAL JEE THAKUR BJP
Won
MuzaffarpurRAJ BHUSHAN CHOUDHARY BJP
Won
VaishaliVEENA DEVI LJP(RV)
Won
GopalganjDR. ALOK KUMAR SUMAN JD(U)
Won
SiwanVIJAYLAKSHMI DEVI JD(U)
Won
MaharajganjJANARDAN SINGH "SIGIWAL"BJP
Won
MaharajganjPANKAJ CHAUDHARY BJP
Won
SaranRAJIV PRATAP RUDY BJP
Won
HajipurCHIRAG PASWAN LJP(RV)
Won
UjiarpurNITYANAND RAI BJP
Won
SamastipurSHAMBHAVI LJP(RV)
Won
BegusaraiGIRIRAJ SINGH BJP
Won
KhagariaRAJESH VERMA LJP(RV)
Won
BhagalpurAJAY KUMAR MANDAL JD(U)
Won
BankaGIRIDHARI YADAV JD(U)
Won
MungerRAJIV RANJAN SINGH ALIAS LALAN SINGH JD(U)
Won
NalandaKAUSHALENDRA KUMAR JD(U)
Won
Patna SahibRAVI SHANKAR PRASAD BJP
Won
PatliputraMISHA BHARTI RJD
Won
ArrahSUDAMA PRASAD CPI(ML)(L)
Won
BuxarSUDHAKAR SINGH RJD
Won
SasaramMANOJ KUMAR INC
Won
KarakatRAJA RAM SINGH CPI(ML)(L)
Won
JahanabadSURENDRA PRASAD YADAV RJD
Won
AurangabadABHAY KUMAR SINHA RJD
Won
AurangabadBHUMARE SANDIPANRAO ASARAM SS
Won
GayaJITAN RAM MANJHI HAM(S)
Won
NawadaVIVEK THAKUR BJP
Won
JamuiARUN BHARTI LJP(RV)
Won
North GoaSHRIPAD YESSO NAIK BJP
Won
South GoaCAPTAIN VIRIATO FERNANDES INC
Won
KachchhCHAVDA VINOD LAKHAMSHI BJP
Won
BanaskanthaGENIBEN NAGAJI THAKOR INC
Won
PatanDABHI BHARATSINHJI SHANKARJI BJP
Won
MahesanaHARIBHAI PATEL BJP
Won
SabarkanthaSHOBHANABEN MAHENDRASINH BARAIYA BJP
Won
GandhinagarAMIT SHAH BJP
Won
Ahmedabad EastHASMUKHBHAI PATEL (H.S.PATEL) BJP
Won
Ahmedabad WestDINESHBHAI MAKWANA (ADVOCATE) BJP
Won
SurendranagarCHANDUBHAI CHHAGANBHAI SHIHORA BJP
Won
RajkotPARSHOTTAMBHAI RUPALA BJP
Won
PorbandarDR. MANSUKH MANDAVIYA BJP
Won
JamnagarPOONAMBEN HEMATBHAI MAADAM BJP
Won
JunagadhCHUDASAMA RAJESHBHAI NARANBHAI BJP
Won
AmreliBHARATBHAI MANUBHAI SUTARIYA BJP
Won
BhavnagarNIMUBEN JAYANTIBHAI BAMBHANIYA (NIMUBEN BAMBHANIYA) BJP
Won
AnandMITESH PATEL (BAKABHAI) BJP
Won
KhedaDEVUSINH CHAUHAN BJP
Won
PanchmahalRAJPALSINH MAHENDRASINH JADAV BJP
Won
DahodJASWANTSINH SUMANBHAI BHABHOR BJP
Won
VadodaraDR. HEMANG JOSHI BJP
Won
Chhota UdaipurJASHUBHAI BHILUBHAI RATHVA BJP
Won
BharuchMANSUKHBHAI DHANJIBHAI VASAVA BJP
Won
BardoliPARBHUBHAI NAGARBHAI VASAVA BJP
Won
SuratMUKESHKUMAR CHANDRAKAANT DALAL BJP
Won
NavsariC R PATIL BJP
Won
ValsadDHAVAL LAXMANBHAI PATEL BJP
Won
AMBALAVARUN CHAUDHRY INC
Won
KURUKSHETRANAVEEN JINDAL BJP
Won
SIRSASELJA INC
Won
HISARJAI PARKASH (J P) S/O HARIKESH INC
Won
KARNALMANOHAR LAL BJP
Won
SONIPATSATPAL BRAHAMCHARI INC
Won
ROHTAKDEEPENDER SINGH HOODA INC
Won
BHIWANI-MAHENDRAGARHDHARAMBIR SINGH BJP
Won
GURGAONRAO INDERJIT SINGH BJP
Won
FARIDABADKRISHAN PALBJP
Won
KANGRADR RAJEEV BHARDWAJ BJP
Won
MANDIKANGNA RANAUT BJP
Won
HAMIRPURANURAG SINGH THAKUR BJP
Won
HamirpurAJENDRA SINGH LODHI SP
Won
SHIMLASuresh Kumar Kashyap BJP
Won
BARAMULLAABDUL RASHID SHEIKHInd
Won
SRINAGARAGA SYED RUHULLAH MEHDI JKNC
Won
ANANTNAG-RAJOURIMIAN ALTAF AHMADJKNC
Won
UDHAMPURDR JITENDRA SINGH BJP
Won
JAMMUJUGAL KISHORE BJP
Won
LadakhMOHMAD HANEEFAInd
Won

ନିର୍ବାଚନ ଫଟୋ ଗ୍ୟାଲେରୀ

Photos

ନିର୍ବାଚନ ଷ୍ଟୋରୀଜ୍